Tehdit Suçu ve Cezası

Tehdit, insan hürriyetine karşı işlenmiş suçlar kapsamında yer almaktadır. Ceza Kanunu 106. maddesinde tehdit suçu ve cezası düzenlenmektedir. Buna göre bir kişinin veya bir kişinin yakınının hayatına, vücut dokunulmazlığına ya da cinsel dokonulmazlığına yönelik saldırı gerçekleştireceğinden bahsederek tehdit eden kişiye kanunun öngördüğü ceza 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olmaktadır. Mal varlığı itibariyle büyük zarar uğratacağı ya da kötürülük edeceğinden bahsederek tehdit edilme gibi bir durumda ise mağdurun şikayeti üzerine tehdit suçunu işleyen kişi altı aya kadar hapis cezası veya adli para cezasına çarptırılır.

Tehdit Suçunun Cezası Nedir?

Bir kimseyi, tehdit eden kişilerin bu davrnnışı sergileme şekilleri, tehditin boyutu, tehditin uygulanma biçimi bu davranışın nitelikli veya basit tehdit olduğunu ortaya çıkarır. Basit tehdit suçlarında yukarıda belirttiğimiz şekilde 6 ila 2 yıl arasında hapis cezası ya da 6 aylık hapis cezası veya adli para cezası uygulanır. Nitelikli tehdit suçunda ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası kanunda öngörülmüştür.

Nitelikli Tehdit Suçu Nedir? Nitelikli Tehdit Suçunun Cezası Ne Kadardır?

Tehdit suçunun işleniş şekli, bu suçun nitelikli hal almasına sebep olabilmektedir. Bu noktada kanun, hangi durumlarda tehdit suçunun nitelikli hal aldığını açıkça ifade etmektedir.

  • Silahla işlenmiş olan tehdit suçu, bu suçun nitelikli tehdit suçu olmasına neden olur.

  • Kişinin kendisini tanınmayacak hale sokması, imzasız mektup veya özel işaretler ile tehditi gerçekleştirmesi durumunda bu davranış nitelikli tehdit suçu kapsamında olacaktır.

  • Birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmiş olan tehdit suçu nitelikli haller arasında yer alır.

  • Var sayılan bir suç örgütünün oluşturduğu korkutucu güçten faydalanarak tehdit suçu işlenmesi durumunda bu suç nitelikli tehdit suçu kapsamında yer alır.

Nitelikli tehdit kapsamında yer alan suçlarda alınacak olan ceza 2 yıldan başlaratak 5 yıla kadar uzar. Burada tehdit mağduru kişinin açacağı tehdit davasında görevli mahkemeler Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

Tehdit amacıyla, kasten öldürme, kasten yaralama, maddi olarak zarar verme suçlarında durum yalnızca tehdit olmamakta, bununla birlikte edilmiş olan tehditin yerine getirilmesi davranışı da oluşmaktadır. Böylesi durumlarda tehdit eden kişi tehdit nedeniyle ceza almasının yanı sıra, işlemiş olduğu kasten yaralama, kasten öldürme, mal varlığına zarar verme suçlarından da ceza alacaktır. Ceza Kanununa göre tehdit suçu bağımsız bir suç haline getirilmiştir.

Tehdit suçu işleyen kişi, yalnızca mağduru değil, mağdurun ailesini, akrabalarını ya da mağdurun başka bir yakınını tehdit edebilir. Tehdit suçlarında, suçu işleyen kişi direk olarak kendisi tehditte bulunabileceği gibi 3. bir kişi aracılığı ile de tehditi, mağdura iletebilmektedir.

Tehdite uğrayan kişi açısından bu eylem, korkutucu olacağından önlemlerin alınması ve gerekli mercilere şikayetin yapılması gerekir.

Basit tehdit suçunda mağdurun şikayetine bağlı olarak gerekli yaptırım uygulanır. Nitelikli tehdit suçundaysa mağdurun şikayetine bağlı olmaksızın gerekli ceza uygulanır.

Tehdit Edilen Kişi Ne Yapmalıdır?

Basit ya da nitelikli farketmeksizin, tehdit, mağduru olan kişide korku ve huzursuzluk hislerinin yoğun yaşanmasına neden olabilmektedir. Burada bireyler tehdit edildiklerinde mutlaka, somut delillerin toplanmasını sağlamalıdırlar. Örneğin telefonla tehdit edilen bir kişi, telefonu sesli moduna alarak etrafındaki kişilere tehditi dinletebilir. Ya da bu telefon görüşmesi kaydedilerek delil korunmalıdır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tehdit suçu son yıllarda özellikle internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu gibi durumlarda bireyler internet üzerinden tehdit edildiğini kanıtlamak adına, gerekli bilirkişi incelemesi sonucunda uğradığı tehditi ispat edebilirler.

Tehdit suçu mağduru kişi, maruz kaldığı davranış nedeniyle bulunduğu bölgeki gerekli mercilere şikayetini dile getirmelidirler. Tehdit suçlarında geç kalmak, daha büyük zararların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden tehdit edilen kişiler mutlaka avukatları aracılığı ile gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdırlar.

İnternet Üzerinden tehdit Suçu

İnternet üzerinden tehdit son yıllarda olduça artış gösteren bir suç işleme şeklidir. Özellikle Facebook, Twitter, İnstagram, Whatsapp gibi web siteleri ve uygulamalarda tehdit suçunun işlenme oranları her yıl artmaktadır. İnternet üzerinden tehdit edilen bireyler için bu tehdit, gerekli önlemler alınmaz ise korkunç sonuçlar doğurabilir. O nedenle internet üzerinden tehdit edilen kişi mutlaka Cumhuriyet Savcılığı ve ya karakollara yaşadığı olay nedeniyle şikayette bulunmalıdır. İnternet üzerinden tehdit hafife alınmaması gereken bir durum olup, bu tür davranışın mağdurları yaşadıkları olayı göz ardı etmemelidirler.

Bu yazı Tehdit ve Şantaj Suçları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir