Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Kaçakçılığı Suçu

Ülkemizde son yıllarda Göçmen Kaçakçılığı özellikle Suriye’de yaşanılan savaş nedeniyle bu ülke vatandaşları başta olmak üzere Afrika ülkeleri, Orta Doğu Ülkeleri, Türkmen Cumhuriyetleri… gibi ülke vatandaşlarının ülkemizi geçiş noktası olarak kullanmaları ile artmaktadır. Göçmen Kaçakçılığı Türk Ceza Kanunu’na göre suç olup bu suçun işlenme şekli, doğurduğu sonuçlar, suçun niteliği gibi bir çok hususa bağlı olarak ağır hapis cezaları alınmasına neden olmaktadır. İnsan kaçakçılığı suçu ile ilgili olarak bu makalemizde, kanunun Göçmen Kaçakçılığı suçuna biçtiği ceza ve yaptırımlar üzerinde duracağız.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası Nedir?

Ceza Kanunu 79. maddesi uyarınca doğrudan ya da dolaylı yoldan maddi çıkar karşılığı bir kimsenin yasal olmayan yollardan yabancı uyruklu bir kişiyi Türkiye’ye sokması ve Türkiye’de yaşamasını sağlaması ya da Türk vatandaşı veya yabancı uyruklu bir kişinin yurt dışına çıkmasını sağlaması suçtur. Göçmen Kaçakçılığı suçu olarak adledilen bu durum karşısında insan kaçakçılığı yapan kişiler, 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası almanın yanı sıra onbin günlük adli para cezasına da çarptırılmaktadırlar. Ayrıca insan kaçakçılığı suçu işleyen kimselerin bu suçu bir örgütlü faaliyet şeklinde gerçekleştirmesi durumunda verilecek cezalar yarı oranında arttırılmaktadır. Diğer yandan göçmen kaçakçılığı suçu bir tüzel şirket aracılığı ile işlenmesi durumunda da bu tüzel kişi hakkında güvenlik tedbirleri uygulanır.

İnsan Kaçakçılığı Suçunun Kapsamı Nedir?

Birleşmiş Milletlerin Göçmen Kaçakçılığı suçunu önlemek adına yaptığı protokol gereği, deniz hava ya da kara yolu ile yapılan Göçmen Kaçakçılığı ülkemizde de yasaklanmıştır. Söz konusu suça ilişkin olarak, Türkiye’ye yasa dışı olarak, dolaylı ve ya doğrudan maddi bir kazanç karşılığı insan sokulması veya yasadışı yollarla ülkeye giriş yapmış bir kimsenin Türkiye’de barınmasının sağlanması 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası alınmasına neden olmaktadır. Burada insan kaçakçılığı suçu işleyen bireylerin bu eylemi örgütlü bir şekilde gerçekleştirmesi durumunda alınacak olan ceza yarı oranında artırılacağından dolayı bu suçu işleyen bireylerin sıkı bir savunma ile alınacak olan cezayı minimuma indirmeleri için örgüt kapsamından çıkmaları gerekir.

Oturma İzni Olmayan Kişilere İmkan Sağlamak Yardımcı Olmak

Türkiye’de sürekli olarak oturmalarına, gerekli mercilerce karar verilmemiş olan yabancı uyruklu kişilerin bir başka ifadeyle vize süresi dolmuş kişilerin kaçak olarak Türkiye’de barınmasına yardım eden ve Türkiye’de yaşamasına imkan sağlayan kişiler de Göçmen Kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı suçu işlemektedirler. Türkiye’de oturma izni sürekli olmayan kişilerin Türkiye’de yasa dışı yollarla kalmalarına imkan sağlayan bireyler de Ceza Kanunu uyarınca 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar ve bu cezaya ek olarak onbin günlük adli para cezası kesilir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir